Fakty i mity na temat LPG
Gaz LPG jest dość popularnym nośnikiem energii. Wykorzystuje się go przede wszystkim do napędu pojazdów i do ogrzewania. Konfekcjonowany w butlach o różnej masie jest również wykorzystywany w gospodarstwach domowych do gotowania, ogrzewania oraz oświetlania. Gaz znajduje zastosowanie także w przemyśle i usługach. Stosuje się go np. do opalania pieców przemysłowych czy do prac przy układaniu pokryć dachowych. Eksploatacja gazu LPG obrosła jednak różnymi mitami. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Prawda i fałsz o ogrzewaniu domu gazem LPG
Wiele nieporozumień narosło wokół gazu LPG wykorzystywanego do ogrzewania domów. Najważniejszy z nich to ten, który wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania gazem. Można spotkać się z opinią, że piece gazowe zużywają dużą ilość paliwa, a zakup zbiornika na gaz może się w takich warunkach nigdy nie zwrócić.
W rzeczywistości piece wykorzystujące gaz są niezwykle wydajne i pozwalają na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej. Nowoczesne piece o konstrukcji tradycyjnej uzyskują wyniki na poziomie ponad 90%. Te, w których dodatkowo wykorzystuje się do pozyskiwania ciepła zjawisko kondensacji, osiągają efektywność sporo przekraczającą 100%, najlepsze urządzenia zbliżają się do wyników ponad 110%.
Naturalnie, jeśli kocioł gazowy zostanie zamontowany w domu, który nie ma dobrej termoizolacji, szczelnych okien i właściwie ocieplonego dachu zużycie gazu może być na wysokim poziomie. Trzeba jednak pamiętać, że taka sama sytuacja wystąpiłaby w przypadku używania dowolnego innego źródła ogrzewania – od kotła na pelet po urządzenie olejowe.
Koszt zbiornika rzeczywiście jest wysoki i może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak niewiele osób decyduje się na jego zakup. Większość domowych instalacji jest eksploatowana w oparciu o sprzęt wypożyczony od dostawcy gazu. W takiej sytuacji ponoszone koszty to cena instalacji oraz opłata za jego dzierżawę. Choć więc zbiorniki istotnie są drogie, to koszt ich zakupu nie wpływa w znaczącym stopniu na ekonomiczność tego sposobu ogrzewania.
Stosunkowo często można usłyszeć, że zbiorniki LPG są niebezpieczne, a ich wybuch miałby fatalne skutki. Rzeczywiście eksplozja zbiornika z gazem mogła by mieć duży zasięg i spowodować spore zniszczenia. Jednak prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest pomijalnie małe. Każdy zbiornik tego typu jest wyposażony w kilka zaworów dbających o zapewnienie właściwych warunków pracy. Wyciek paliwa, który byłby konieczny do wybuchu, jest więc w praktyce niemożliwy.