Ogrzewanie gazem a zapotrzebowanie na energię cieplną
Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim wielkości obiektu, stopnia izolacji termicznej, a także zastosowanego systemu grzewczego. Im więcej energii potrzeba do zapewniania optymalnego komfortu cieplnego, tym większe będą koszty. Dlatego też przy wyborze metody ogrzewania należy możliwie jak najdokładniej określić zapotrzebowanie na energię cielną, aby na tej podstawie wybrać rozwiązanie, które będzie najefektywniejsze, a jednocześnie najbardziej ekonomiczne. W tym wpisie wyjaśnimy, jak w tym kontekście wypada ogrzewanie gazem.
Jak określić zapotrzebowanie na energię cieplną domu?
Zapotrzebowanie na energię cieplną budynków jest zróżnicowane i należy wziąć pod uwagę wiele różnych parametrów. Wskaźniki szacowane są zwykle w ujęciu rocznym, a na ich wielkość wpływają m.in. wszystkie instalacje zastosowane w obiekcie, urządzenia służące do ogrzewania domu i wody, a także wentylacja. Im budynek lepiej ocieplony, a instalacje bardziej wydajne, tym łatwiej będzie zapewnić optymalny komfort cieplny.
Teoretycznie im niewielki dom jednorodzinny, w którym zastosowano solidną izolację termiczną, powinien wykazywać niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Trzeba jednak uwzględnić przy tym sprawność systemu ogrzewania i innych instalacji, np. klimatyzacji czy wentylacji. Również nieodpowiednio ocieplony budynek będzie tracił sporo energii, więc nawet najbardziej wydajne rozwiązanie grzewcze nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Obecnie najmniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną wykazują nowoczesne budynki energooszczędne, a także budynki pasywne. Z kolei największym zapotrzebowaniem będą wyróżniać się obiekty stare i nieocieplone.
Zastosowanie gazu do ogrzewania
Gaz to nadal jedno z najważniejszych w naszym kraju paliw przeznaczonych do ogrzewania różnego rodzaju budynków, w tym domów jednorodzinnych. Nasza firma jest dostawcą gazu w zbiornikach przydomowych i przemysłowych. Gaz do zbiorników stanowi jedną z możliwości ogrzewania. Może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.
W tym przypadku mamy do czynienia z ogrzewaniem gazem płynnym, który stanowi wydajne, wygodne, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła. Propan cechuje się wysoką kalorycznością, więc można zapewnić optymalny komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach, ograniczając przy tym zużycie paliwa. Jednocześnie jego cena jest znacznie niższa od innych źródeł energii, przy jednocześnie zdecydowanie wyższej wartości opałowej.
Płynny gaz może być wykorzystany do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także podgrzewania wody czy przygotowywania posiłków. Zbiornik przydomowy znajduje się pod ziemią, więc nie wpływa w żaden sposób na estetykę otoczenia, a cała instalacja nie zabiera niepotrzebnego miejsca w domu i jest praktycznie bezobsługowa. Oprócz tego propan nadaje się do ogrzewania obiektów użytku publicznego, budynków stosowanych w rolnictwie i przemyśle.