Przemysłowe znaczenie gazu płynnego
Wiele procesów technologicznych wykonywanych w przemyśle wymaga korzystania z wysokowydajnego, łatwo dostępnego oraz bezpiecznego paliwa, które dostarczy znacznych ilości niezbędnej energii. Dystrybutorzy gazu propan butan obsługują więc nie tylko stacje paliw czy osoby prywatne i instytucje, które potrzebują go do systemów grzewczych, ale również oferują zakładom z rozmaitych branż w postaci dopasowanej do ich specyfiki. Przekonaj się, w jaki sposób można wykorzystywać LPG w branżach związanych z produkcją, magazynowaniem bądź usługami.
Gdzie i jak wykorzystuje się LPG w przemyśle?
LPG to znakomite paliwo, które świetnie sprawdza się w transporcie. Może służyć do napędzania samochodów osobowych i dostawczych, a także sprzętu rolniczego oraz budowlanego. Często gaz płynny jest używany do napędzania wózków widłowych i podobnych urządzeń o zbliżonej specyfice. Jest przydatny jako źródło energii dla pieców w piekarniach, cukierniach oraz przy wypalaniu ceramiki bądź produkcji szkła. Będzie niezastąpiony w suszarniach i lakierniach. LPG jest przydatny przy działalności usługowej np. przy kryciu dachów papą termozgrzewalną. Warto też pamiętać, że spore ilości gazu są zużywane w rolnictwie.
W jakiej postaci oferowane jest LPG?
LPG może być dostarczane zarówno w butlach o odpowiedniej pojemności (od kilku do kilkudziesięciu litrów), jak i przetaczany wprost do większych zbiorników, mieszczących powyżej 2700 litrów tego paliwa. W pierwszym przypadku będą to z reguły zastosowania mobilne, wymagające przemieszczania obsługiwanego urządzenia np. palnika. W drugim w grę wchodzą większe instalacje stacjonarne, gdzie gaz będzie paliwem niezbędnym do obsługi konkretnych urządzeń lub całych linii technologicznych. Gaz ze zbiorników jest ponadto często wykorzystywany do celów grzewczych.